خانه » اخبار » گرامی باد یاد و خاطره شهدای ۶ بهمن سال ۶۰ آمل

گرامی باد یاد و خاطره شهدای ۶ بهمن سال ۶۰ آمل

گرامی باد یاد و خاطره شهدای 6 بهمن سال 60 آمل

گرامی باد یاد و خاطره شهدای ۶ بهمن سال ۶۰ آمل

مردم آمل ۶ بهمن سال ۱۳۶۰ هنگامی که منافقان به شهر حمله کرده بودند با مقاومت جانانه آنها را شکست دادند، این واقعه به قدری بزرگ و سرنوشت ساز بود که در وصیت نامه سیاسی الهی امام راحل(ره) نیز به آن اشاره شده است.

امام خمینی (ره): باید از مردم آمل تشکر کنیم

آن مردم فداکار
شما ملاحظه فرمودید که این‌ها در داخل تبلیغات زیاد می‏کردند، به خارج هم که رفتند تبلیغات زیاد می‏کنند؛ به این‌که مردم در اختناق‏اند و خودشان همه مخالف‏اند با جمهوری اسلامی. در صد، شش تا موافق دارد جمهوری اسلامی، یا فوقش ده تا، ولی سایرین همه موافق منفی و مخالف هستند. و دیدند که همه‌ی آمال‌شان را به شمال دوخته بودند و بیشتر تبلیغات این بود که شمال دیگر تقریباً صددرصد مخالف با جمهوری اسلامی هستند. و این‌ها همه‌ی قوای‌شان را جمع کردند و به آمل آن حمله‌ی وحشیانه‌ی غافل‌گیرانه را کردند، به امید این‌که مردم آمل هم با آن‌ها هم‌دست بشوند و آمل را مرکز استان قرار بدهند و بعد مازندران و جاهای دیگر و رشت و همه‌ی جاها را بگیرند و جلو بروند.

این‌ها به خیال خودشان با دست ملت می‏خواستند که – همان ملتی که آن‌ها تراشیدند که مخالفند با جمهوری اسلامی- با این‌ها بیایند و مرکز را هم بگیرند و حکومت را تغییر بدهند و بعد هم هرطوری که دل‌شان می‏خواهد عمل بکنند، مرتجعین را هم از بین ببرند! وقتی مواجه شدند با مخالفت مردم – مهم مخالفت مردم بود- [شکست خوردند] و ما باید تشکر کنیم از شهر آمل و آن مردم فداکار که مع‌الأسف، خوب عده‏ای را هم شهید دادند، لکن خوب این مطلب را ثابت کردند که آن‌جایی که شما تمام آمال‌تان به آن‌جا بود با شما مخالفند؛ حالا شما می‏خواهید بیایید قم؟ می‏خواهید بیایید تهران، جاهای دیگر؟

صحیفه امام، ج‏۱۶، ص۳

اگر اسلام را فهمیده بودند

اگر این عده‏ای که در جنگل بودند اسلام را فهمیده بودند، حمله به آمل نمی‏کردند. این حمله در عین حالی‌که برای ما تأسف‏انگیز بود و عده‏ای از برادرهای ما را از دست ما گرفت، لکن فهماند به این دسته‏های غیرانسانی که این‌طور نیست که شما خیال می‏کنید که اگر یک صدایی بلند کنید مردم با شما هستند. چطور یک مردم مسلمانی که دل بسته‏اند به اسلام و دل بسته‏اند به قرآن، و شهادت را برای خودشان افتخار می‏دانند و هرکس شهیدی دارد برای خانمان خودش یک افتخاری می‏داند و هست، چطور امکان دارد که چند تا دزد سرگردنه و چند تا اشخاصی که هیچ از قرآن و اسلام اطلاع ندارند و هیچ ایمان ندارند، بیایند و یک شهر مؤمن را بخواهند به هم بزنند؟ این معنا واضح شد که مسأله آن‌طور نیست که این‌ها فکر کردند.
صحیفه امام، ج‏۱۶، ص۱۰۶
اکنون که شما فریب خوردگان در عشق آن رژیم (شوروی) جان می‏دهید، مردم مظلوم شوروی و دیگر اقمار او چون افغانستان از ستمگریهای آنان جان می‏سپارند، و آن گاه شما که مدعی طرفداری از خلق هستید، بر این خلق محروم در هر جا که دستتان رسیده چه جنایاتی انجام دادید و با اهالی شریف آمل که آنان را به غلط طرفدار پر و پا قرص خود معرفی می‏کردید و عده بسیاری را به فریب به جنگ مردم و دولت فرستادید و به کشتن دادید، چه جنایتها که نکردید.
صحیفه امام، ج‏۲۱، ۴۳۹ ، وصیتنامه سیاسی – الهی

جمله های برگزیده از دیدار حضرت امام خامنه ای (س) با مردم مازندران در سالگرد حماسه ۶ بهمن در ۸۸/۱۱/۰۶

«شهر هزار سنگر» این تعبیر کمی است؟ حرف کوچکی است؟ قضیه‌ی ششم بهمن آنقدر اهمیت داشت که امام بزرگوار ما آن را در وصیتنامه‌ی تاریخی خود هم مندرج کردند، آن را یادگار گذاشتند؛ یعنی فراموش نشود. حالا چرا فراموش نشود؟ برای اینکه حوادث تاریخی، هم درس است، هم عبرت است. قضایای جاری بر یک ملت، قضایائی است که در برهه‌های مختلف غالباً تکرار میشود.

اگر بخواهیم مسلمان زندگی کنیم، باید قدرتمند باشیم تا بتوانیم از خودمان و از هدف و عقایدمان در مقابل دشمن دفاع کنیم. باید قدرتمند باشیم تا بتوانیم از حقوق کشورمان، از حقوق ملتمان – به عنوان یک ملت – از حقوق خودمان دفاع کنیم؛ ما دنبال این هستیم.
هر جا که می‌بینید یک عقب‌نشینی‌ای انجام گرفته است، یک ناکامی‌ای پیش آمده است، به خاطر این است که در استقامت ما سستی پیدا شده بود. هر جا استقامت کردیم، پیش رفتیم.

هیچ کس نگوید من تکلیفی ندارم، من مسئولیتی ندارم؛ همه مسئول هستند. مسئولیت معنایش این نیست که اسلحه ببندیم و بیائیم در خیابان راه برویم؛ بلکه در هر کاری که هستیم، احساس مسئولیت کنیم.
در مقابل جبهه‌ی دشمن، احساس حضور و احساس مسئولیت برای حضور، وظیفه‌ی همه است.

از هدفهای دشمن، بی‌اعتماد کردن مردم به مسئولین کشور است؛

آنچه که برای ما لازم است، این است که آحاد مردم، مسئولین، غیر مسئولین، بخصوص جوانها، بخصوص کسانی که سخن و حرفشان تاثیر دارد، احساس مسئولیت حضور در صحنه را از دست ندهند.

در هر کاری که هستیم، احساس مسئولیت کنیم؛ مسئولیت دفاع از انقلاب و از نظام جمهوری اسلامی؛ یعنی از اسلام، حقوق مردم، و عزت کشور.
جمهوری اسلامی هویتی غیر از هویت مردم و ایمان مردم و عزم مردم ندارد.
ما وسیله‌ی دیگری نداریم؛ وسیله، همین ایمانهای مردم است که از هر سلاحی کارآمدتر است، از هر وسیله‌ای موثرتر است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*