خانه » اخبار » «برای زین‌أب» روایت زندگی جاودانه شهید بلباسی «برای زِین اَب» با حمایت لشکر ۲۵ کربلا و به قلم سمیّه اسلامی و فاطمه قنبری، در قطع رقعی و در ۳۹۲ صفحه توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.
«برای زین‌أب» روایت زندگی جاودانه شهید بلباسی «برای زِین اَب» با حمایت لشکر ۲۵ کربلا و به قلم سمیّه اسلامی و فاطمه قنبری، در قطع رقعی و در ۳۹۲ صفحه توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

«برای زین‌أب» روایت زندگی جاودانه شهید بلباسی «برای زِین اَب» با حمایت لشکر ۲۵ کربلا و به قلم سمیّه اسلامی و فاطمه قنبری، در قطع رقعی و در ۳۹۲ صفحه توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

حماسه و مقاومت|سمیه اسلامی مؤلف کتاب «برای زِین‌أب» خاطرات شهید مدافع حرم محمد بلباسی در ارتباط به خلق این اثر ارزشمند می‌گوید: آخرین‌باری که حاج‌محمد را دیدم، ظاهراً جلسه‌ای در بنیاد حفظ آثار داشت، مثل همیشه مرتب و آراسته با نگاهی سر به زیر و محجوب که به زمین دوخته شده بود، راستش را بخواهید فکرش را هم نمی‌کردم این آخرین دفعه‌ای باشد که او را می‌بینم.

۸:۲۸ دقیقه صبح جمعه هفدهم اردیبهشت سال ۱۳۹۵، در حال گوش دادن به دعای ندبه بودم که تلفنم زنگ زد و من اولین اخبار مربوط به حماسه خان‌طومانی‌ها را شنیدم، باورم شد که هنوز درِ باغ شهادت باز است و باید امیدوارانه به جلو رفت.

اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶، سردار رستمیان فرمانده وقت لشکر ۲۵ کربلا به بنده اطلاع دادند تا در جلسه‌ای شرکت کنم، آن روز ایشان از علاقه‌مندی خود برای معرفی شهدای مدافع حرم و وطن گفتند و از جمعی که در جلسه حضور داشتند خواستند که برای این کار تمام تلاش خود را بکنند؛ و از حق نگذریم، خودشان هم تا آخر، پای کار ایستادند و از هیچ کمکی دریغ نکردند.

در آن جلسه پژوهش و تدوین کتاب شهیدان محمد بلباسی و رحیم کابلی به بنده حقیر و گروه کاری‌ام واگذار شد.

تا مقدمات کار انجام شود و خانواده شهید بلباسی در جریان قرار بگیرند، مصاحبه‌شونده‌ها معلوم شوند، جلسات اولیه با کارگروه پژوهشی صورت بگیرد و … زمان زیادی صرف شد.

در نهایت اول شهریورماه ۱۳۹۶، پژوهش کتاب شهید محمد بلباسی کلید خورد.

با فهرستی از اسامی خانواده، دوستان، همکاران و … که همسر شهید در اختیارمان گذاشت، آغاز کردیم اما به‌دلیل حضور شهید در حوزه‌های مختلف مانند اردوهای جهادی، راهیان نور، سوریه و … و نیز برای بالا بردن کیفیت اطلاعات، در مسیر کار، افراد بسیاری را شناسایی کرده، سراغ آنها نیز رفتیم، همین امر باعث شد تا قریب به ۱۶۰ ساعت مصاحبه از ۸۴ نفر حاصل تلاش‌های‌مان باشد البته به علت تشابه خاطرات، فقط روایت ۷۱ راوی در کتاب ذکر شده است.

هم‌زمان مصاحبه همسر شهید هم انجام شد که به‌خاطر حجم بالای خاطرات، تصمیم گرفتیم در کتابی جداگانه به آن بپردازیم اما جهت کامل کردن مسیر زندگی حاج‌محمد، بخش‌هایی از خاطرات همسرش را در این کتاب هم آوردیم.

الحمدلله با توکل بر خدا و نگاه شهدا کار پژوهش به خوبی پیش رفت، هرچند موانعی هم سر راه‌مان بود که ترجیح می‌دهم آنها را به تاریخ بسپارم و فراموش کنم.

پس از آن فرآیند پیاده‌سازی این حجم از مصاحبه، زمان زیادی از ما گرفت ولی با همت تیم پیاده‌ساز، این بخش از پروژه هم با موفقیت به اتمام رسید.

بعد از اتمام این مراحل تدوین اثر در دستور کار قرار گرفت، انبوهی از خاطرات، نوشتن را قدری با مشکل مواجه کرد، همین‌جا باید از کمک به‌موقع سرکار خانم فاطمه قنبری قدردانی کنم که در این مرحله همراه خوبی در تدوین بخش‌هایی از کتاب بودند، لازم می‌دانم از زحمات خانواده محترم قنبری نیز تشکر کنم، گاهی کَل‌کَل‌های من و فاطمه روی متن کتاب تا نیمه‌شب طول می‌کشید و آنها خالصانه تحمل‌مان می‌کردند.

بعد از نگارش اولیه، شروع به برطرف کردن نواقص متن از طریق مصاحبه تکمیلی، اسناد موجود و … کردم، سپس با همراهی همسر شهید و برخی از دوستان و همکاران حاج‌محمد، محتوای کتاب پالایش و برای تدوین نهایی آماده شد.

در تدوین نهایی، خاطرات جدیدی به کار اضافه و چندین‌بار از جهت محتوا و نگارش بررسی و تکمیل شد، در این مرحله به دلیل حجم بالای خاطرات، آنها را در چهار فصل دسته‌بندی کردیم، فصل اول، مربوط به زندگی شخصی و خانوادگی شهید است، فصل دوم، به اتفاقات مربوط به بسیج دانشجویی و کارهای جهادی می‌پردازد، فصل سوم، دریچه‌ای رو به فعالیت‌های راهیان نور حاج‌محمد برای خواننده می‌گشاید و در نهایت فصل چهارم، در مورد سفر به سوریه و شهادت شهید محمد بلباسی است.

در تمام فصل‌ها، خاطرات بر مبنای محتوا دسته‌بندی شدند، اگرچه نیم‌نگاهی هم به سیر زمانی مطالب داشتم، در واقع تلاش کردم تا روایت‌های راویان در هر موضوع، مکمل یکدیگر باشد تا سندیّت خاطرات برای خواننده ملموس‌تر شود، سپس متن در اختیار ویراستار  قرار گرفت.

پس از آن، ۲۳ نفر متن آماده‌شده را مطالعه کردند، این افراد شامل اهل فن در حوزه پژوهش و نویسندگی، خانواده، دوستان و همکاران شهید در بخش‌های مختلف، و مخاطبین عام در سنین متفاوت بودند.

این کار به سبب بالا رفتن کیفیت متن و دریافت نظرات مختلف قبل از چاپ کتاب انجام شد و اتفاقاً بازخورد بسیار خوبی داشت، توصیه می‌کنم نویسندگان این حوزه، چنین تجربه‌ای را امتحان کنند، در نهایت کلیه نظرات قابل اجرا، روی متن اعمال و به نمونه‌خوان سپرده شد.

اکنون حاصل ۱۸ ماه تلاش خالصانه تیم پژوهش و تدوین خاطرات شهید محمد بلباسی در قالب کتابی با عنوان «برای زِینْ‌أبْ» پیشِ‌ روی شماست، امیدوارم از خوانش این اثر لذت ببرید و مانند حاج‌محمد، آسمانی نفس بکشید.

جا دارد صمیمانه از افراد زیادی که در این مسیر همراهی‌ام کردند، تشکر کنم:

از فرمانده فرهنگی‌مان، سردار رستمیان که در تمام لحظات این کار همراه و همدل بودند.

از سرهنگ احمد برسلانی، فرمانده لشکر ۲۵ کربلا که پس از قبول مسؤولیت تا به ثمر نشستن نتیجه نهایی کتاب، خالصانه همراهی‌مان کردند.

از استاد بزرگوارم که مثل همیشه تا نام یک شهید به میان آمد، علی‌رغم مشغله‌های فراوان از خواندن اثر دریغ نکردند، متن پایانی را مطالعه و بنده حقیر را از نظرات فنی و تخصصی خود بهره‌مند ساختند؛ افسوس که امر فرمودند تا نام‌شان در کتاب برده نشود و مانند همیشه گمنام بمانند، دعا می‌کنم آخرین پله زندگی‌شان ختم به شهادت شود.

از ۸۴ راوی بزرگوار که قبول زحمت کرده و پای جلسات مصاحبه‌مان نشستند، انشاءالله اجری برابر شهید به آنها عنایت شود.

از دوستان خوبم مریم شهبازی، مرضیه پادیاب، الهه حسین‌زاده و مهدی شیرزاد که در سخت‌ترین شرایط، مصاحبه‌های خوبی گرفتند.

از عزیزان پیاده‌ساز خانم‌ها الهام طیبی، خدیجه افضلی، عارفه رجبی، مریم شهبازی، فاطمه دماوندی، شیما تقوی‌رستمی، مریم تقوی‌رستمی که زحمت پیاده‌سازی این حجم از مصاحبه را به عهده داشتند.

از افرادی که قبل از چاپ کتاب، آن را در حوزه‌های مختلف مورد مطالعه قرار دادند، سردار حمیدرضا رستمیان، استاد بزرگوارم حجت‌الاسلام ملازاده، مریم اسلامی، زینب بابکی، مرضیه پادیاب، زهرا پنبه‌زاری، محبوبه بلباسی، آمنه فضل‌الله‌پور، جواد دهقان، دکتر مفید اسماعیلی، علیرضا نوروزی، سرهنگ احمد ذلیکانی، سرهنگ حسین حاجی، سرهنگ جعفر عنایتی، سرهنگ روح‌الله صادقی، معصومه اسلامی، الهام طیبی، مریم شهبازی، الهه حسین‌زاده، ساجده شیرزاد، سیده‌ثنا میرشجاع و اکرم فرخی.

از دوستان عزیزم حدیثه لاری، سمیراسادات میرافضلی و ساجده شیرزاد که زحمت تایپ و اصلاحات مختلف آن را به عهده داشتند.

از حسن علی‌پور که قبول زحمت کردند و امور هنری کار را به عهده گرفتند.

از شهلا پالشی و سعید سالخورده دو جهادی بزرگواری که در بخس پژوهش اردوهای جهادی زندگی شهید کمک‌حالم بودند.

از سرهنگ حسین محمودی، سرهنگ بهرام سبک‌ملک، دکتر زین‌العابدین درگاهی، سیدمحمد میرشجاع که هر کدام در مراحلی از کار یاری‌ام کردند.

در پایان سپاس ویژه دارم از خانواده جهادی‌ام که مثل همیشه در سختی‌های این کار هم کنارم بودند، خاصه خواهرم، بانو معصومه اسلامی که از ابتدای پذیرش این اثر در تمام مراحل پژوهش و تدوین همراهم بود و از مشورت‌های حکیمانه‌اش بهره‌ها بردم.

همه عزیزانی که در این مقدمه نام‌شان آمده و یا حتّی کسانی که احیاناً از قلم افتاده‌اند، سهم زیادی در غنابخشی به محتوای این کتاب دارند، امید دارم که نگاه شهید محمد بلباسی، همواره همراه و دستگیر همه ما باشد.

دوست دارم مقدمه‌ام را با جمله‌ای از رهبرمان تمام کنم، کلامی که به‌نظرم شهید بلباسی کوشید تا آن را در زندگی‌اش معنا کند: «این را همه بدانند که جز با کار جهادی و انقلابی نخواهیم توانست کشور را به سامان برسانیم».

به گزارش خبرگزاری فارس، کتاب «برای زِین اَب» روایت زندگی شهید مدافع حرم محمد بلباسی، از کودکی تا شهادت توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

محمد بلباسی یکی از شهدای مدافع حرم است که در منطقه «خان طومان» سوریه حین مبارزه با تروریست‌های تکفیری به همراه دیگر همرزمانش به درجه رفیع شهادت نائل شد و پیکر مطهرش نیز هنوز به وطن بازنگشته است‌.

متولد ۱۳۵۷ و ولادت و بزرگ شدن سه فرزند خود را دید اما زینب او بعد از شهادتش در دفاع از حریم اهل بیت(علیهم السلام) در عملیات مستشاری در خان طومان سوریه، دیده به جهان گشود؛ زمانی که پدر، چشم از این جهان فروبست، ولی دیدگان او نظاره‌گر این طفل از آسمان‌هاست.

شخصیت چندبعدی محمد بلباسی، کتاب را خواندنی و قابل توجه کرده، خواننده پس از خواندن این اثر، با مفهوم صحیح آتش به اختیار بودن و البته روحیه جهادی شهید در مقاطع مختلف از عمر کوتاه، اما پربرکتش آشنا می‌شود و می‌فهمد که اگر انسان از زمان خود به درستی استفاده و به هر اتفاقی در وقت و جایگاه خودش رسیدگی کند، دیگر هیچ چیز در زندگی، قضا نمی‌شود.

قطعاً مخاطبین این کتاب پس از مطالعه آن با محمد بلباسی در زندگی شخصی‌اش، اردوهای جهادی، خادمی شهدا، جهاد با نفس، سرزندگی و نشاط در امور مختلف، سفرهای راهیان نور، مدیریت جهادی در ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی و…، سفر به سوریه و مواردی دیگر همراه خواهند شد.

اگر کسی قصد پاگذاشتن در مسیر تدریجی تکامل انسانی، همراه با سیره عملی را دارد، خوانِش کتاب «برای زِین اَب» را به او توصیه می‌کنیم.

در فرازی از کتاب آمده است:

بعضی شب‌ها در حیاطِ روبه‌روی حرم می‌‌نشستیم و با هم درس‌های کلاس اخلاق را مباحثه می‌کردیم. به من می‌گفت: «از امام چیزهای دنیایی نخواه! کم هم نخواه! بگو آقاجان، معرفت خودت رو به من بده!»

آن‌قدر دوستش داشتم که هر چه می‌گفت، برایم حجت بود، چشمانم را بستم و همین‌ها را تکرار کردم، یک‌دفعه یاد چیزی افتادم و گفتم: «راستی محمد! همه از این‌جا برای خودشون کفن خریدن، ما هم بگیریم و بیاریم حرم برای طواف!»

طفره رفت و گفت: «ای بابا! بالاخره وقتی مُردیم، یه کفن پیدا میشه ما رو بذارن توش».

اصرار کردم که این کار را بکنیم، غمی روی صورتش نشست، چشمانش را از من گرفت و به حرم دوخت و گفت: «دو تا کفن ببریم، پیش یه بی‌کفن؟!»

«برای زِین اَب» با حمایت لشکر ۲۵ کربلا و به قلم سمیّه اسلامی و فاطمه قنبری، در قطع رقعی و در ۳۹۲ صفحه توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

علاقه‌مندان جهت تهیه این کتاب بعد از انتشار می‌توانند از طریق سایت manvaketab.ir با ۲۰ درصد تخفیف و یا از طریق ارسال نام کتاب به سامانۀ پیام کوتاه ۳۰۰۰۱۴۱۴۴۱ آن را با پست رایگان دریافت کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*