خانه » اخبار » سپاه نیاز به واردات را برطرف می‌کرد و برخی واردکنندگان به همین دلیل جزو مخالفان سپاه قرار گرفتند

سپاه نیاز به واردات را برطرف می‌کرد و برخی واردکنندگان به همین دلیل جزو مخالفان سپاه قرار گرفتند

سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سالروز تأسیس قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در مصاحبه با واحد مرکزی خبر، با بیان اینکه پس از جنگ، سازندگی در عرصه‌های مختلف در کشور نیاز اصلی بود و از طرفی تحریم‌های اقتصادی در آن دوره که پس از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شده بود کشور را با مشکل روبه‌رو کرده بود، گفت: نیاز به سازندگی هم به‌واسطه جنگ بروز کرد هم به‌دلیل عدم توسعه زیرساخت‌ها که از قبل از انقلاب وجود داشت و کشور را به‌شدت نیازمند توسعه در عرصه‌های مختلف کرده بود.

سرلشکر جعفری با اشاره به اینکه در طول ۸ سال جنگ نیز توجه به این زیرساخت‌ها امکان‌پذیر نبود و از طرفی جنگ هم مشکلاتی را به وجود آورده بود، افزود: کشور باید به‌سرعت به‌سمت پیشرفت و جبران خسارت‌های ناشی از جنگ حرکت می‌کرد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: در دنیا هم در این شرایط، بهترین عامل کمک به کشور نیروهای مسلح هر کشوری است و در کشور ما هم سپاه با توجه به نقش تعیین کننده‌ای که در جنگ داشت به‌ویژه در حوزه مهندسی آماده خدمات‌رسانی بود.

وی گفت:‌ سپاه با توجه به در اختیار داشتن تجهیزات و ماشین‌آلات مهندسی و نیروهای مجرب که در اختیار نیروهای مهندسی رزمی سپاه بود و تجربه و ساختار گسترده وارد عرصه سازندگی شد.

فرمانده کل سپاه پاسداران تصریح کرد: بیش از ۱۰ گروه مهندسی با هزاران دستگاه و ماشین‌آلات که در طول جنگ تهیه شده بود در اختیار سپاه قرار داشت و این توان عظیم برای سازندگی کشور نمی‌توانست در انبارها خاک بخورند و کاری انجام ندهند.

سرلشکر جعفری گفت: با نظر دولت وقت و با مجوز مقام معظم رهبری سپاه پاسداران، حدود ۲۵ سال پیش با امکانات خود وارد عرصه سازندگی شد.

وی افزود:‌ دشمنان چون نمی‌خواستند کشور پیشرفت کند و سازندگی در کشور صورت گیرد هرگونه اقدامی را در این زمینه انجام می‌دادند و این در حالی بود که نیاز به ورود نیروهای اعتقادی و انقلابی به این عرصه و کمک به دولت ضروری بود.

سرلشکر جعفری با بیان اینکه ورود سپاه به عرصه سازندگی در راستای قانون اساسی صورت گرفت، اضافه کرد: با یاری خدا سپاه نقش خوبی در عرصه سازندگی ایفا کرد و تاکنون هم نقش تعیین‌کننده داشته است.

فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: ‌ورود سپاه در عرصه سازندگی با نظرات متفاوتی روبه‌رو بود از جمله اینکه، مخالفین نظام به‌طریقی ورود سپاه به این عرصه‌ها را نگران‌کننده می‌دانستند.

وی با بیان اینکه برخی نیروهای دلسوز نظام این‌گونه مطرح کردند که سپاه عرصه را برای پیمان‌کاران بخش خصوصی تنگ می‌کند، تأکید کرد: با وجود این سپاه پاسداران با توجه به تجربه و توانمندی‌هایش لازم بود که وارد این عرصه شود چرا که سپاه با توجه به نوآوری و خلاقیت‌هایش، محدودیت‌های اعمال شده را می‌توانست دور بزند و با اتکای به نیروهای متعهد داخلی فعالیت کند که در آن دوره این نگاه در برخی پیمانکاران خصوصی وجود نداشت.

وی گفت: سپاه با اقدام‌های ابتکاری تحریم‌هایی را که در این عرصه درباره محدودیت در حوزه تجهیزات بروز می‌کرد مرتفع می‌کرد، اما با این کار واردات محدود می‌شد و برخی واردکنندگان به همین علت جزو مخالفان سپاه قرار می‌گرفتند.

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: نگاه قرارگاه سازندگی سپاه این طور بود که طرح‌های کلان و ملی را با دولت قرارداد می‌بست و به‌عنوان مجموعه بزرگ پیمانکاری طرف مقابل دولت می‌شد، اما در عمل سپاه بسیاری از شرکت‌های خصوصی را به کار می‌گرفت.

وی گفت: در واقع سپاه مدیریت می‌کرد و شرکت‌های بخش خصوصی را که هم‌اکنون تعداد آنها به بیش از چهار هزار شرکت می‌رسد و در قرارگاه سازندگی با سپاه کار می‌کنند و رضایت هم دارند به همکاری می‌گرفت.

سرلشکر جعفری تصریح کرد: قرارگاه سازندگی امکان ادامه فعالیت در عرصه‌های بزرگ را دارد و این در حالی است که در برخی طرح‌ها که پیمانکاران دیگر فعال هستند وقتی پولی از جانب دولت پرداخت نمی‌شود پیمانکاران با مشکل مواجه می‌شوند و کار متوقف می‌شود.

فرماندهی کل سپاه با تصریح اینکه اکنون خود دولت هم اقرار دارد که قرارگاه سازندگی سپاه ضربه‌های بودجه‌ای و پولی وارده به دولت را می‌گیرد و با توانمندی داخلی پروژه‌ها را جلو می‌برد، افزود: ابهاماتی که در دولت جدید درباره ورود سپاه به عرصه سازندگی وجود داشت پس از استقرار دولت و با بررسی و ارزیابی طرح‌هایی که انجام شده بود رفع و نیاز به حضور سپاه در این عرصه‌ها بیشتر احساس شد.

وی گفت: هم‌اکنون سپاه بسیاری از طرح‌هایی را که پیمانکاران خارجی از ادامه آنها سر باز زده ناقص رها کردند، با توان در حال اتمام آنهاست و اجازه نداده این پروژه‌ها تعطیل شوند.

سرلشکر جعفری به نقش تعیین‌کننده سپاه در حفاظت از انقلاب و دفاع از ارزش‌های انقلاب و تمامیت ارضی کشور اشاره کرد و گفت: این نقش سپاه برای دولت و دشمن آشکار و تعیین‌کننده است، چون سپاه در عرصه‌های فرهنگی، سازندگی، امنیتی و دفاعی مأموریت مصوب و ابلاغی دارد و هدف اصلی و نقش اصلی سپاه در حفظ انقلاب و دستاوردهای انقلاب است.

وی گفت: آنچه دشمنان به‌ویژه آمریکا و اسرائیل غاصب از آن ناراحت هستند همین انقلاب اسلامی است.

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: مواضع انقلابی مردم ما و نظام اسلامی و پایبندی به اصول انقلاب و آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب و اصول و عقاید دینی ما که سپاه در آنها پیشتاز است دشمنان را نگران کرده است.

وی گفت: این تهمت‌ها طبیعی است و زمینه یکی از این تهمت‌ها، حضور سپاه در عرصه‌های اقتصادی است.

فرمانده کل سپاه تأکید کرد: حضور سپاه در عرصه سازندگی کشور با حضور در عرصه‌های اقتصادی متفاوت است، چرا که سپاه به‌هیچ‌وجه در فعالیت‌هایی چون داد و ستد بازاریابی، تجارت و صادرات و واردات فعالیت نمی‌کند.

سرلشکر جعفری تصریح کرد: سازندگی با فعالیت اقتصادی متفاوت است و سپاه هم مأموریت دارد که در عرصه سازندگی حضور داشته باشد.

وی گفت: محرومیت‌زدایی، فعالیت عمرانی در بخش‌های مرزی و امنیتی کشور و نقاط ناامن،‌ آبرسانی در نقاط ناامن عرصه‌هایی است که فقط سپاه می‌تواند حضور داشته باشد.

سرلشکر جعفری افزود: طبیعی است که دشمنان برای تشدید مخالفت‌های‌شان عرصه دیگری را بهتر از حضور سپاه در عرصه‌های سازندگی نمی‌یابند و حرکت‌های برنامه‌ریزی شده صورت می‌دهند.

وی گفت: به همین دلیل است که وقتی مسئله‌ای در کل کشور مطرح می‌شود رسانه‌های گسترده ضدانقلاب به‌سرعت آن را دامن می‌زنند و در صورتی که مسئولان که این موارد را مطرح می‌کنند اقرار می‌کنند که منظورشان سپاه نیست.

سرلشکر جعفری افزود: دشمنان تلاش می‌کنند که تقابل بین دولت را با سپاه مطرح کنند و این جزیی از عملیات روانی و فضاسازی دشمنان ماست.

فرماندهی کل سپاه درباره نقش قرارگاه سازندگی در پیشرفت کشور، گفت: مردم به‌خوبی یادشان هست که چند سال پیش به‌شدت کشور نیاز به گاز و برداشت از میادین مشترک با کشورهای حاشیه خلیج فارس داشت.

وی افزود: در حالی که کشورهای حاشیه خلیج فارس به‌سرعت در حال برداشت از میادین بودند شرکت‌های پیمانکار خارجی به‌دلیل تحریم‌های فعالیت در این پروژه‌ها را نیمه‌کاره رها کردند و کارها متوقف شد.

فرماندهی کل سپاه گفت: در چنین شرایطی سپاه برای ادامه کار با اتکا به توانمندی‌های داخلی اعلام آمادگی کرد.

وی افزود: سپاه با سازماندهی و مدیریت متخصصان داخلی و پذیرش ریسک‌پذیری بالا در این عرصه فازهای ۱۵ و ۱۶ را با تمام توان به بهره‌برداری رساند و ثابت کرد که ما هم می‌توانیم.

سرلشکر جعفری تصریح کرد: در چنین شرایطی بود که برخی شرکت‌های دیگر هم اعلام آمادگی برای فعالیت در این عرصه کردند.

فرماندهی کل سپاه اضافه کرد: اجرای طرح‌های گازی و بهره‌برداری از فازهای ۱۵ و ۱۶ بدون اتکا به تجهیزات خارجی و با اتکا به توانمندی‌های داخل کشور صورت گرفت و هم‌اکنون تأمین حجم بسیار زیادی از گاز کشور مدیون همین دو فاز است.

وی گفت: تأمین نیاز گاز کشور و نبود مشکل در زمستان امسال به‌دلیل فعال شدن همین دو فاز است.

سرلشکر جعفری افزود: بدون تردید در پروژه‌های سدسازی، راه‌آهن کشور، توسعه بزرگراه‌ها و بسیاری از تونل‌های آبرسانی و انتقال گاز و نفت اگر سپاه وارد نشده بود در کشور شاهد این میزان خدمات ارائه شده به مردم نبودیم.

فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: هم‌اکنون سپاه قادر به اجرای طرح‌هایی در کشورهای دیگر است و برخی از کشورهای دوست و همراه، به‌دنبال سپردن قراردادها به سپاه هستند.

سردار سرلشکر جعفری تأکید کرد: سپاه به‌عنوان فرزند انقلاب و مردم آماده ادامه خدمت به این آب و خاک و خدمت به نظام اسلامی است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*