خانه » اخبار » حزب‌الله لبنان؛ یگان رزمی توانمند ، شگفت انگیز و فراتر از تصور

حزب‌الله لبنان؛ یگان رزمی توانمند ، شگفت انگیز و فراتر از تصور

حزب‌الله لبناناندیشکده اروپایی «مطالعات امنیتی» طی گزارشی ویژه در زمینه توانمندی‌های حزب‌الله لبنان تحت عنوان «حزب‌الله لبنان، ۳ ارتش در قالب متحد نظامی» نوشت: حزب‌الله لبنان در در بدو پیدایشش در سال ۱۹۸۵ متشکل از گروهی رزمنده نبردهای نامتقارن بود، اما در طول زمان این سازمان مهارت خود را در انجام انواع رزم‌های دیگر افزایش داده است.

بر اساس این گزارش، در نبردهای داخلی لبنان این حزب‌الله بود که علیه نیروهای اسرائیلی و بعضا مواضع غرب عملیات نظامی انجام داد و سپس در سال ۱۹۹۰ نیروی مقاومت حزب‌الله لبنان به طور رسمی  سازمان اول مبارزه علیه اسرائیل شد و تاکتیک‌های رزم آن به‌تدریج تغییر یافت؛ تاکتیکی که متکی به شیوه‌های نبرد نامتقارن و نیز در برخی مواقع نمایشی از نبردهای مرسوم و متقارن بود.

*افزایش مرحله به مرحله توانمندی‌های رزمی حزب‌الله

نیروی مقاومت حزب‌الله سپس با حمله به مواضع تحت اشغال نیروهای اسرائیل و بازپس‌گیری، آن‌ها را به غیر نظامیان واگذار کرد.حزب‌الله لبنان هر موقع که متوجه نقض قانون از سوی نیروهای اسرائیلی شد، با پیشگیری «سیاست  مقابله به مثل» با پرتاب کاتیوشا علیه مواضع اسرائیل در منطقه حائل  به آن‌ها حمله کرد.

*تاکتیک رزمی هیبریدی حزب‌الله

این اندیشکده اروپایی در ادامه با نام نهادن تاکتیک رزم حزب‌الله تحت عنوان «نزاع ترکیبی یا هیبریدی» نوشت: نزاع ترکیبی اصطلاحی است که به مجموعی از عملیات رزمی، نبردهای کوچک یا نامنظم و نیز قابلیت انجام رزم‌های متقارن گفته می‌شود.

باید گفت که حزب‌الله لبنان در جریان نبردهای ۳۴ روزه با اسرائیل در سال ۲۰۰۶، از نیروی شبه نظامی به نیروی ویژه نبردهای متقارن تغییر حالت داد. این سازمان در آن موقع انواعی از تاکتیک‌ها و قابلیت‌های نظامی فراتر از تصور را به نمایش گذاشت. حزب‌الله لبنان در آن نبرد به طور مطلوب از راکت‌ها، خمپاره اندازها و موشک‌های سطح به هوا و سطح به دریا استفاده و مسیر تانک‌های اسرائیلی را نیز مین‌گذاری کرد.

*نمایشی از توانمندی‌های غیر قابل تصور

حزب‌الله لبنان در دوره دوم شکوفایی‌اش  بیشتر وضعیتی متقارن را به خود گرفته و از تاکتیک‌های شبه نظامی که قبلا استفاده می‌کرد و مختص سازمان آزادی بخش فلسطین بود، صرفنظر کرده است.

*واحدهای ماهر و توانمند در دفاع از قلمروی خود

در ادامه این گزارش آمده است: با وجود پاره‌ای از مشکلات، واحدهای تابعه حزب‌الله دارای مهارت کامل و توانمند در حفظ قلمروی خود هستند. نیروهای مقاومت حزب‌الله با استفاده از سامانه‌های ارتباطی پیشرفته تاکتیک‌های تدافعی مناسبی را اتخاذ کرده‌اند. به عنوان مثال آن‌ها تونل‌های زیر زمینی بتنی ساخته و پرتاب‌های راکتی پنهانی علیه اسرائیل داشته‌اند که این اقدام به عنوان بخشی از راهبرد آن‌ها محسوب می‌شود. حزب‌الله همچنین در برقراری ارتباط از سامانه‌های پیشرفته ارتباطی مدد می‌گیرد.

به طور اساسی باید گفت حزب‌الله لبنان، اسرائیل را طی مراحل مختلف شگفت زده کرده بود زیرا شیوه رزمش نه نامتقارن و نه متقارن بود.

*واحدهای تجسسی، پیاده نظام و یگان‌های تک تیرانداز بلای جان شورشیان سوری

در بخش دیگر این گزارش با اشاره به حضور قابل لمس حزب‌الله لبنان در سوریه آمده است:حزب‌الله با حضور در سوریه فصلی جدید در بعد نظامی را برای خود باز کرد و هم اینک نیروهایش همگام با نیروهای «بشار اسد»، رییس جمهور سوریه با شورشیان در حال نبرد هستند. قابلیت‌های رزمی ترکیبی حزب‌الله لبنان با کمک واحد‌های تجسس و پیاده نظام  و نیز یگان‌های تک تیرانداز در سوریه مکمل ارتش این کشور شده است.

همچنین گفته می‌شود نیروهای حزب‌الله کار آموزش نیروهای دولتی سوریه را به عهده گرفته‌اند. باید به نوع رزم حزب‌الله در سوریه نیز اشاره کرد که از جنگ نامتقارن کوهستانی به نبرد شهری متقارن مبدل شده و ثابت می‌کند این یگان نظامی به طور فوق العاده‌ای خود را در حالت‌های متفاوت عملیاتی وقف داده است.

در بخش پایانی این گزارش به برخی از ویژگی‌های نیروهای رزمی حزب‌الله لبنان به عنوان نماد «نزاع‌های ترکیبی» اشاره شده که به شرح ذیل است:

واحد نظامی ترکیبی حزب‌الله لبنان متشکل از گردان‌هایی با نفرات اکثرا دوره دیده و منظم که  دارای ساختار فرماندهی‌محور است؛

تسلیحات که تا حدودی شبیه گروه‌های نامنظم اما دارای قابلیت مناسبی از راکت‌های برد بلند، موشک‌های ضد تانک و سامانه‌های موشک‌های دوش پرتاب است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*